Trampolíny se těší velké oblibě, ale většinou se pořizují kvůli dětem. Je to pro ně skvělá zábava, svým způsobem hračka a zároveň bezpečné nářadí, kde se vydovádí a zlepší svou fyzičku. Trampolíny jsou však perfektní šancí i pro dospělé, skákání je sice zdánlivě komické, ale zároveň jde o důmyslné řešení, jak se udržet fit i v pokročilém věku.
Proč je skákání tak zdravé
Ušetřete vaše klouby – v oblíbeném seriálu „Nemocnice na kraji města“ se Primář, MUDr. Sova zamýšlí nad tím, jak neúměrně jsou přetěžovány klouby vrcholových sportovců – hokejistů. Vytýká tento sport na vrcholové úrovni i v případě dorostenců a dětí. Lidské klouby jsou sice neuvěřitelně důmyslný vynález, který musí zvládnout obrovský nápor v průběhu celého dlouhého života, ale musíme jim dát také prostor k regeneraci a hlavně je nepřetěžovat. Klouby snesou mnoho, ovšem mají také své fyzikální limity. Tohle dokážou dobře posoudit i někteří strojní inženýři, kteří zkoumají vliv opotřebování kovových materiálů třením.
A právě tření je tím problematickým faktorem i u kloubních pouzder. Chcete-li být v dobré kondici a zároveň poskytnout svým kloubům prostor k regeneraci, vybírejte mezi šetrnými sporty. To však neznamená, že šetrný sport = malá zátěž. Vyzkoušejte třeba plavání na delší vzdálenost, nebo na výkon, takto lze efektivně hubnout a posilovat zároveň.
To samé vás čeká na trampolíně Goodjump. Pokud jste toto nářadí pouze pozorovali zdálky, zkuste se na něj postavit a vydržet deset minut intenzivního pohybu. Odrážejte se bosými chodidly, odložte všechny předměty z kapes, stejně tak žvýkačky a svačinu, a nezapomeňte na zabezpečovací prvky (ochrannou síť a kryt obvodových pružin z PVC).
Za deset minut skákání si budete připadat, že jste uběhli téměř půl druhého kilometru (což je v podstatě pravda). Dopřejete-li si každý den alespoň těch deset minut, posílíte imunitní systém, rozproudíte lymfu v těle, lépe se detoxikujete, budete mít lepší náladu, zhubnete, posílíte svaly, budete zkrátka atraktivnější nejen pro sebe, ale i pro své okolí.