Jak zachovat potraviny déle čerstvé a plné chuti? A jakým způsobem je poté co nejjednodušeji a nejefektivněji uvařit? Odpovědí je styl vaření Sous Vide, překlad z francouzštiny zní “ve vakuu“. Jedná se o metodu používanou nejlepšími šéfkuchaři, a to jak ve výborně hodnocených restauracích, tak získává na oblibě i v dnešních domácnostech. Stojí na principu vakuování potravin, které jsou následně vloženy do horké vody, kterou přístroj Sous Vide vyhřál na zvolené stupně pro daný pokrm (vždy pod bodem varu). Na kuchyňské pomůcce je nastaven minimální čas vaření dle přesných receptur.
Mezi hlavní výhody této metody patří to, že efektivně spoří čas (nastavím si dobu vaření a dále se o vaření nestarám, potravina může být ponořena ve vodě s danou teplotou jakkoli dlouho, více času nikdy nevadí), je to cenově výhodné, zakoupíte jednorázově přístroj a dokoupíte sáčky nebo folie, ale poté již se nestaráte a potraviny máte vždy čerstvé a ušetříte návštěvy restaurací, zvládnete totiž připravit pokrm přesně tak, jak to dělají šéfkuchaři. Maso se nikdy nevysuší, je plné šťávy a chuti. Nejčastěji připravovaná jídla touto metodou zahrnují masa, ryby, ale i zeleninu a vejce.
Skvělým receptem pro inspiraci je vepřová panenka s bylinkami. Panenku naložíme na hodinu do lázně, na 300 g masa přibližně 10g soli a 3 g cukru, poté maso osušíme, osolíme, opepříme a vložíme do sáčku s olivovým olejem. Přístroj nastavíme na 58 stupňů Celsia a čas 1,5 hodiny. Mezitím si připravíme marinádu z olivového oleje, česneku, čerstvé šalotky a tymián. Po ukončení maso vyjmeme ze sáčku, na pánvi zprudka opečeme z obou stran po dobu 30 vteřin. Po sejmutí z pánve pomažeme marinádou a pokrájíme na plátky. Servírujeme s gratinovanými brambory, grilovanou zeleninou či batátovým pyré.
Jídlo chuťově vyvážené, lehké, maso neztratí šťávu, je křehké a v ústech se rozpadá. Pokud chcete oslnit návštěvu naprostou bombou, připravte steaky propečené přesně tak, jak si hosté přejí, je to opravdu jednoduché.