Domácnost

Jak zvládnout chod domácnosti bez stresu

Malé i velké rodiny denně bojují s časem. Doba se zrychluje a je na nás vyvíjen čím dál větší tlak stihnout spoustu věcí za málo času. Jak to zvládnout a přitom se neuhnat? Zapojte hlavu a hlavně rodinu.

špinavé nádobí

Plánování

Každá domácnost by měla mít harmonogram, co kdo bude mít na práci. Pokud se vám to zdá jako blbost, opak je pravdou. Pokud máte stále pocit, že musíte všechno dělat sama, dřív nebo později se z toho sesypete. Každý člen rodiny by měl vědět, co má v daný den udělat nebo zařídit. Zapojte samozřejmě i děti. Ustlat postel, uklidit hračky, poskládat si pyžamko, to všechno zvládnou i malé děti a navíc je tím učíte zodpovědnosti. A paní učitelky ve školce vám za to poděkují. Starší děti mohou po cestě ze školy vyzvednout mladšího sourozence ze školky nebo družiny. Manželovi dejte seznam s nákupem a uvidíte, jak se vám uleví. Nikde není napsáno, že všechno musí být na vás.

Priority

Dalším důležitým krokem je si utřídit, co je pro vás důležitější. Zda sterilní domácnost nebo spokojené děti a běžný nepořádek všedních dnů. Pokud se přiženete z práce a začnete drhnout celý dům nebo byt, je jasné, že nebudete mít už čas na děti a manžela a navíc večer padnete do postele jako mrtvola. Určitě je rozumnější i úklid rozprostřít mezi členy domácnosti. Naplnit nebo vyskládat myčku, zapnout pračku, pověsit prádlo nebo vytřít podlahu zvládnout děti školního věku. Stačí tyto aktivity rozvrhnout do celého týdne a domácnost bude fungovat bez problému. Navíc nebudete ve větší pohodě a budete mít energii na své děti a manžela.
čistící náčiní

Odměňování

Když děti naučíte odpovědnosti a budou si plnit své úkoly, určitě ocení, že je něčím odměníte. Stačí maličkostí, raději nevolte peníze, děti by si na to rychle zvykly a považovaly by to za samozřejmost. Jako odměnu můžete po celém týdnu rodině uvařit oblíbenou večeři. Naopak, jestliže si nesplní, co mají, měly by vědět, že bude následovat trest.